Egy csodálatos elme

Egy csodálatos elme

Ma megint rátaláltam egy csodálatos filmre, amelyet mindenkinek ajánlok. Már régebben is láttam a tévében a címét, de valahogy nem gondoltam, hogy megnézzem. Russel Crowe méltán megérdemelte a legjobb férfi alakításért kapott Golden Globe-díjat.

„A film a Nobel-díjas John Forbes Nash amerikai matematikus életét mutatja be (habár történetileg nem hitelesen), akit Russell Crowe alakít. Az alkotás 2002-ben 4 Oscart (köztük a legjobb film) és 4 Golden Globe-ot kapott.

A sztori ott kezdődik, hogy a főszereplő megérkezik a Princetoni Egyetemre, hogy matematikát tanuljon. Nash nem éppen társasági ember és még az órákra sem jár be. Mégis épp egy kocsmában jön rá élete felfedezésére, mely megdönti a már 150 éve elfogadott Adam Smith-féle játékelméletet. Innentől a karrierje felfelé száguld. Ösztöndíjat nyer az egyik legrangosabb egyetemre, s még tanári állást is kap. De ő nem elégedett, ugyanis az akkortájt zajló hidegháborúban ő is részt akar venni. Vágyai valóra válnak, mikor a titokzatos William Parcher ellenséges kódok feltörésére alkalmazza. Eközben megismerkedik Aliciával, aki eddig egy számára ismeretlen fogalommal ismerteti meg: a szerelemmel. A szívszorító drámában egy valós személy küzdelmeit ismerhetjük meg a betegséggel, emberekkel és saját magával.”   https://hu.wikipedia.org/wiki/Egy_csod%C3%A1latos_elme

Pár adat a tudósról:

„John Forbes Nash Jr. (1928. június 13. – 2015. május 23.) amerikai matematikus. A játékelmélet terén elért kiemelkedő eredményeiért 1994-ben megosztva megkapta a közgazdasági Alfred Nobel-emlékdíjat. (Abban az évben rajta kívül még ketten kapták meg a díjat, Reinhard Selten és Harsányi János.) Mégsem ez hozta meg neki a világhírt, hanem az életét feldolgozó film, az Egy csodálatos elme, amely úgy mutatja be mint géniuszt, aki súlyos paranoid skizofréniaban szenved.”

Idézet a John Forbes Nashtól, melyet a filmben is elmond a Nobel-díj átvételekor. Számomra ez volt „A történet”.

„Mindig hittem a számokban, az egyenletekben és logikában, amely az okhoz vezet. De miután egy életen át ezt kutattam, azt kérdezem: mi a logika? Ki dönti el az okot? Kutatásom átvitt a fizikain, a metafizikain, káprázaton és vissza. És megtettem pályám legfontosabb, életem legfontosabb felfedezését. Csak a szerelem rejtélyes egyenleteiben lehet bármi logika vagy okozat. Csakis miattad vagyok itt ma! Te vagy az ok, amiért vagyok. Te vagy a magyarázat. Köszönöm!”  https://hu.wikiquote.org/wiki/John_Forbes_Nash

Ez a gondolat tulajdonképpen feleségének szólt, aki kitartott mellette. Bár betegsége miatt elváltak, majd később újra össze házasodtak, felesége mindig segítette, támogatta, bátorította őt. Mindent megtett, hogy könnyebben átsegítse betegségén, és tovább folytassa életét.

Soha nem gyógyult ki betegségéből, de felesége és barátai segítségével sikerült megküzdenie vele. Sajnos 2015. május 23-án autóbalesetben 86 évesen meghalt, az akkor 82 éves feleségével együtt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük